Sommerhuset på Vester Mosevej 40 i Vester Husby har plads til 4 personer og er det oplagte valg til en lille familie eller til kæresteparret, der trænger til en afslappende ferie ved Vesterhavet. I sommerhuset er der nemlig 1 dejligt spabad, der forkæler jer med afslapning på ferien.
Når I holder ferie, skal der selvfølgelig være masser af afslapning på programmet, hvor I kan få en pause fra hverdagens stress og jag. I sommerhuset på Vester Mosevej 40 er der også god mulighed for, at I kan få slappet af i det lækre spabad, der står klar til jer på det ene af sommerhusets 2 badeværelser.
Begge badeværelser i sommerhuset er udstyret med gulvvarme, så I ikke fryser fødderne om morgenen. I kan også nyde godt af gulvvarmen i stuen, hvor der desuden står en brændeovn, som spreder ekstra varme og hyggelig stemning i rummet. Desuden bliver sommerhuset opvarmet af en energivenlig varmepumpe.
Stuen ligger i åben forbindelse med sommerhusets køkken og spiseafdeling, som tilsammen udgør alrummet. Her er der lagt op til mange hyggelige timer sammen, hvor I blandt andet kan se jeres yndlingsfilm i tv?et takket være Chromecasten.
På sommerhusets 65 kvadratmeter er der også 2 gode soveværelser ? det ene med en dobbeltseng og det andet med 2 enkeltenge ? hvor I kan få jer en god nats søvn efter en dejlig feriedag. I sommerhuset er der desuden opvaskemaskine, vaskemaskine og tørretumbler, der hjælper jer med det praktiske husarbejde.
Feriehuset på Vester Mosevej 40 er beliggende på en 5.000 kvadratmeter stor grund, hvor I har god plads at boltre jer på. Desuden er grunden omgivet af træer og buskads, så I kan nyde ferien helt uforstyrret. På grunden er der sandkasse og gynge, som utvivlsomt kommer til at være til stor glæde for feriens yngste gæster.
På terrasserne kan I læne jer tilbage og slappe af i havemøblerne og liggestolene til lyden af fuglefløjt og vindens susen i træerne. Her har I også en grill til rådighed, så I kan tilberede en lækker grillmiddag, som I kan nyde med kolde drikkevarer dertil på de lune ferieaftener.
Når I holder ferie i Vester Husby, er der lagt op til mange spændende udflugter. I området er der mange vandre- og cykelstier, som I kan udforske den skønne vestjyske natur fra. I skal selvfølgelig også en tur til Vesterhavet, der ligger 1,7 kilometer fra feriehuset, hvor både gåture langs stranden og dukkerter i havet er helt fantastisk.
I kan også tage en tur til feriebyen Søndervig, der ligger syd for Vester Husby. Her er der både gode indkøbsmuligheder, hyggelige butikker og lækre spisesteder, I kan besøge.